reklama

Čo (ne)jesť na lyžovačke

Konečne prichádza dlho očakávaná dovolenka v krásnom zimnom prostredí, na čerstvom vzduchu a na lyžiach. Týždeň bez stresu a každodenný pohyb vyzerajú ako ideálne podmienky na redukciu nejakého toho kilogramu zásob tuku. Avšak...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Uvoľnený režim, fyzická záťaž a chladné prostredie sú faktory, ktoré prirodzene povzbudzujú chuť k jedlu a zvyšujú príjem potravy. Preto celkom reálne hrozí, že po návrate z lyžovačky sa nebudete musieť iba detoxikovať zo spoločensky náročne strávených večerov, ale aj zbavovať novo nadobudnutého tuku, ktorý vás zostal chrániť pred zahynutím v ľadovej divočine.

Ako sa teda opatriť?

Na dovolenku sa spravidla chodí za účelom oddychu, zábavy, a aj „dovolenia si“. Týrať sa nejakou prepiatou disciplínou istotne nemá význam. No jestvuje pár jednoduchých pravidiel, ktoré Vám môžu užitočne pomôcť:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Jedzte „ako doma“

Ráno raňajkujte, na obed obedujte, večer večerajte a v noci nežerte! Veľmi častou chybou býva frekventované obšťastňovanie sa množstvom menších, ale i väčších pokrmov počas celého dňa (i noci). Štartuje sa makovou buchtou a sladeným čajom, nasleduje hot-dog a horúca čokoláda, ďalej ... a ešte niečo. Po príchode zo svahu to pokračuje veľa ráz i hrozivejšie: čokoládová tyčinka, oriešky, mandarinka, večera, kúsok čokolády, pečivko s maslom, ďalší kúsok čokolády, ... a na dobrú noc ešte niečo málo kalorické. Samozrejme, počet jedál nemusí byť nevyhnutne tri, no často by lyžiar-dovolenkár, kvôli svojmu priebežnému prikrmovaniu sa drobnosťami, narátal aj viac ako 10 za deň. A to nezapočítavajúc večernú epizódu s alkoholom a slanými sušienkami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Žiadne cukríky!!!

Zabudnite na predstavu, že zdroje „rýchlej energie“ – jednoduché cukry – Vám zlepšia výkon, alebo oddialia únavu. Ak by ste si každých 15 – 20 minút podávali po vhodnej dávke glukózových cukríkov, alebo popíjali sladený čaj (u pretekárov cca 1 g sacharidov na 1 kg telesnej hmotnosti za hodinu), skutočne by ste sa cítili ako neporaziteľní. Asi prvé dve hodiny. Potom s tým už telo spravidla nevystačí. V princípe to funguje asi tak, že čím dlhšie fyzická záťaž trvá, tým viac sa má jedlo podobať bežnej strave. To je dôležité pre profesionálov. Myslím, že nám ostatným stačí vedieť, že na raňajky by sme mali uprednostniť ovsené vločky alebo celozrnné pečivo pred sladkým croissantom. Pokrm s vysokým glykemickým indexom (koláčik, džúsik) vyvolá napokon reakciu, kedy sa z pankreasu vyplaví tak veľké množstvo inzulínu, aby zrazilo hyperglykémiu, že skončíte s nižšou koncentráciou glukózy v krvi ako pred jedlom. Čím nielenže „nemáte energiu“, ale kvôli navodenej lipogenéze sa Vám do buniek začne ukladať tuk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Dodržiavajte správny pitný režim

Dbajte na dostatočnú hydratáciu Vášho organizmu. Popíjajte minerálnu, pramenitú, i „vodovodnú" vodu. S teplotou čajov to príliš nepreháňajte - stačí 20 - 25 °C - nápoj „na zahriatie" si vypite až na chate, nakoľko by počas lyžovania mohol nechcene redistribuovať krv v organizme. Bolo by veľmi vhodné vyhnúť sa džúsom a iným (pre)sladeným nápojom, no ak už po nejakom siahnete, zrieďte ho. Kávu vypite radšej pred výkonom ako po ňom a kompenzujte ju dostatkom vody.

4. Ak dostanete kŕče...

Nesúvisí to síce priamo s neželaným priberaním na hmotnosti, no možno sa zíde vedieť, že ak Vás začnú trápiť kŕče... príčinou môže byť dehydratácia, nedostatok resp. dysbalancia minerálnych látok, deplécia vitamínu E, svalová únava – vyčerpanie glykogénových zásob (svalom chýba „cukor“) a/alebo prebytok kyseliny mliečnej a ešte mnoho iného, často neznámeho... Takže ak ste už siahli po minerálnej vode, po soli, banáne, tabletke horčíku, prípadne jedlej sóde alebo inom obvyklom protikŕčovom prostriedku, a stále bez účinku, odporúčam ešte kus tvrdého syra alebo šumivý vápnik. Ide totiž o prvok, ktorého nedostatok sa týka množstva ľudí a často je práve on pôvodcom tohto problému.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď to celé zhrniem, platí tak, ako kedykoľvek inokedy, jedzte s rozumom!

Prajem krásnu lyžovačku!

Lucia Sporinová

Lucia Sporinová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moja oblasť je zdravá výživa a zdravý životný štýl. Považujem ich za najdôležitejšie faktory ovplyvňujúce kvalitu života... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu